Tento typ zbrane sa využíva v špeciálnej jednotke JAR. Teraz sú kuše naviac opatrené aj dopadovým tlmičom tetivy, čo má za následok ešte menšiu hlučnosť. Znížil sa spätný ráz a taktiež bez problémov prestrelí nepriateľské vesty. Dnes máme na výber kuše pre zábavu, športové kuše alebo kuše lovecké. Každé využitie si kladie iné požiadavky na vykonávanie, ale v tomto článku sa budeme zaoberať športovými kušami.
Športové kuše – už nezáleží na naťahovacej sile šípu ako na presnosti
Oproti loveckým kušiam tu nepotrebujeme ako náťahovú silu, či rýchlosť vystreleného šípu. Na športové účely sa využíva kuša – reflexná. Reflexná kuša nie je opatrená kladkami, rozpätie ramien je o niečo väčšie. Niektorí tvrdia, že kladkový mechanizmus nepatrne ovplyvňuje let šípu kvôli jemným vibráciám a tak sa tvrdí o reflexnej kuši, že v jednoduchosti je krása.
Z čoho pozostáva telo športovej kuše?
Kvôli váhe sú kuše vyrábané z hliník a iných jeho zliatin. Ich telá sú s vysokou presnosťou až na stotiny mm dôkladne opracované. Dôležitou súčasťou je optický zameriavač, ktorý je uchytení na weaver lište vyrobenej z plastu alebo z kvalitnej ocele.
Vnútorné a vonkajšie strelnice s inštruktorom
Výhodou kuše je, že viete strieľať po ležiačky. Strieľa sa na tradičný slamený terč alebo na 3D figuríny zvieratiek. Šíp do kuše sa kedysi vyrábal z drevo, ale postupne sa zavádzal kov – dural z hliníkovej zliatiny. Dnes sa používajú najmä karbónové šípy. Najvýkonnejšie kladkové a reflexné kuše dostrelia do vzdialenosti približne 600 m. Efektívna terčová streľba z kuší je na 80 – 90 metrov, loví sa na vzdialenosť do 50 m.
Na záver by som podotkol pár porovnaní s lukom. Reflexná kuša má lučište podobné ako krátky luk a funguje na rovnakom princípe. Sila kuše je oveľa väčšia ako sila lukov, ale paradoxom je, že dostrel je porovnateľný. Je to tým, že šípy do kuše sú ťažšie ako hmotnosť šípov do luku.