V našich domácnostiach je možné vidieť rozmanité druhy botníkov, rôznych konštrukcií, zhotovených z rôznych materiálov a majúcich pestrý tvar a farebnosť. Od tých vyrábaných špecializovanou nábytkárskou firmou, až po domáce viac-menej úspešné pokusy v dielni domáceho majstra. V zásade, botník môže byť otvorený aj uzavretý. Lepšie sú tie uzavreté, pretože topánky ochráni pred prachom a zabráni aj prípadnému úniku pachu z topánok do okolia. Uzatvárateľný botník je buď v dvierkovej alebo výklopnej verzii. Výklopný typ ušetrí priestor potrebný pri otváraní, a pritom máte jednoduchý prístup k topánkam.
Z akých materiálov sa botník zvykne vyrábať?
Naša obuv je občas aj mokrá alebo znečistená, takže plochy, s ktorými príde do styku, by mali byť odolné proti vlhkosti i mechanickému poškodeniu a ľahko udržiavateľné. Botníky sa vyrábajú z prírodného dreva, lamina, kovov aj plastov, prípadne z ich kombinácií. Lamino je lacné, úplne jednoducho a ľahko sa udržuje a na trhu je výber zo širokej škály farieb a dekorov.
Botník občas poslúži aj na posadenie sa
Pri nákupe sa zamerajte predovšetkým na stabilitu a pevnosť botníka a na hrúbku materiálu, z ktorého je zhotovený. Hlavne vtedy, ak sa na ňom bude občas sedieť pri obúvaní. Menšia hrúbka je vhodná na dna zásuviek či chrbát botníku, prípadne na deliacej plochy. Pri menších botníkoch, ktoré neslúžia na sedenie, však môže byť hrúbka aj menšia. Hrany dosiek by mali byť dokončené ochrannými páskami.
Drevený botník alebo radšej čalúnený?
Botník z masívu je na dotyk teplý a príjemne voňajúci. Pre jeho výrobu sa najčastejšie používa smrek a borovica. Pokiaľ si vyberiete botník z masívneho dreva, dbajte na kvalitnú povrchovú úpravu. Pri voľbe čalúneného botníku sa zase sústreďte na jednoduchosť údržby a odolnosť poťahového materiálu. Poťah môže byť textilný, kožený či koženkový, zmäkčenie je potom riešené niektorou z druhov pien. Z praktického pohľadu a jednoduchosti čistenia je vhodný poťah z kože, koženky či umývateľnej textílie, prípadne snímateľný poťahový materiál.