3 najčastejšie mýty, ktoré ničia vašu záhradu

Štandardný
záhrada

Ako docieliť najlepší výsledok s hnojivami?

Tak ako v každej oblasti, tak aj v oblasti záhradkárstva existuje nespočetné množstvo mýtov, ktoré počúvame stále dookola a zo všetkých strán, a tak už ani nepochybujeme o ich pravdivosti. Uplatňovanie takýchto mylných rád však môže vašu záhradu doslova ničiť. Najčastejšie ide o mýty ohľadom toho, aké hnojivá a v akom množstve sú pre vašu záhradu najlepšie, ako sa starať o stromy alebo kedy a ako je potrebné rastliny polievať. Prečítajte si nasledujúcich zopár riadkov a možno aj vy objavíte príčinu, prečo sa vašej záhrade nedarilo doteraz tak, ako ste si predstavovali.

Mýtus č. 1 – starostlivosť o stromy

Nech už máte vo svojej záhrade ovocné, ihličnaté či okrasné stromy, určite ste už aspoň raz počuli radu, že každý z týchto stromov by mal mať okolo seba kruh vytvorený z mulčovacej kôry. Ako hlavný dôvod sa uvádza to, že takýmto spôsobom je možné koreňom stromu zabezpečiť neustály prísun vlhkosti. To je však mýtus, pretože práve mulčovacia kôra zabraňuje preniknúť vode dostatočne hlboko do pôdy. Rovnakým mýtom je i to, že stromy je potrebné pri ich raste podopierať. To je nevyhnutné iba v prípade, že žijete v oblasti, kde býva extrémne veterné počasie. Ak v takejto oblasti nežijete, nechajte stromček rásť samotný – občasný závan vetra mu iba umožní zapustiť korene hlbšie a tak sa stabilizovať.

Mýtus č. 2 – ako používať hnojivá

záhrada

Zasadte strom vo vašej záhrade

Pokiaľ sú hnojivá kvalitné, nikdy ich nie je dosť – ďalší mýtus, ktorí ľudia vo svojich záhradách s obľubou uplatňujú. To, že sú hnojivá kvalitné a dobré ešte neznamená, že ich máte používať viac, než je napísané v návode na obale. V tom prípade totižto môže dôjsť k prehnojeniu pôdy, čo môže viesť k celému radu problémov u vašich rastlín. V extrémnejších prípadoch môže dôjsť dokonca aj k znehodnoteniu samotnej pôdy.

Mýtus č. 3 – polievanie záhrady

Polievate rastliny hneď, ako zbadáte, že sú zvädnuté? Najmä počas horúcich dní to môže byť chyba, pretože zvädnuté listy či kvety nemusia ihneď znamenať to, že rastlina nemá dostatok vlahy. Môže tým jednoducho iba dávať najavo, že aj jej je horúco. Preto radšej počkajte do večera, prípadne do nasledujúceho rána, kedy klesne vonkajšia teplota a ak bude rastlina stále zvädnutá, polejte ju až vtedy.

Zanechať komentár